Menu Zavřeno

Averze a problémy při dlouhodobém kojení a při kojení dvou dětí

Milé maminky,
už dlouho narážím na zkušenosti maminek s averzí a problémech při dlouhodobém kojení a při kojení dvou dětí zároveň (tandemové kojení). Jsem laktační poradkyně a kromě toho i dlouhodobě kojící matka. Kojím syny 5 let a 2 roky. Takže mám i osobní zkušenost s tandem kojením, kojením starších dětí a dlouhodobým kojením… a také sbírám příběhy a zkušenosti dalších maminek.

Proč vlastně vzniká averze?
Averzi vůči kojení staršího dítěte cítí hodně matek a nejen těch, co kojí v tandemu. Podle mě jsou důvody značně individuální.
U někoho může tělo dávat najevo, že je přetížené a potřebuje ulevit, tzn. odstavit starší dítě. Ostatně hodně maminek kojících tandem i tento důvod předpokládá, a proto je odstavení staršího dítěte většinou první, na co pomýšlejí. Jenže… já vidím i jiné důvody.

PŘÍRODA
Jeden z nich je přirozenost – příroda chce hlavně zabezpečit přežití miminka, které je plně odkázané na matku, proto zaměřuje naši plnou pozornost na ně, jemu věnujeme naši sílu, naši energii a na starší dítě toho tolik nezbývá, protože o to se může postarat i jiný dospělý než matka, tak to ostatně v tradičních společnostech i bylo. O starší děti se staraly ostatní ženy (popř. i muži v rodině) a pozor – ostatní příbuzné nabízely i kojení (babičky, tety…), takže starší dítě nebylo nutně kojeno jen matkou, proto nebylo jen na matce dlouhodobé kojení a samoodstav tak byl otázkou celé rodiny a nejen jedné ženy.
V naší společnosti je ale kojení výhradně přeneseno na matky (spolu s větší částí péče o děti) a může pro ně někdy být velkou fyzickou i psychickou zátěží, často je také spojeno s přerušovaným nočním spánkem. 

SPOLEČNOST
Druhý důvod je naše společnost – u nás (v ČR a střední Evropě všeobecně) se na kojení starších dětí (rozuměj 6 měsíců a víc) pohlíží už jako na anomálii (v lepší případě) nebo přímo nestoudnost (v tom horším případě). A ať jsme otevřené a liberální sebevíc, tohle přesvědčení má na nás větší či menší vliv. Já sama jsem od dvou let staršího syna měla problém ho kojit na veřejnosti a nyní v jeho pěti letech už se o jeho kojení zmiňuji jen na doptání u přátel, kteří vím, že mě nebudou za to odsuzovat. Nemluvě o tom, že můj vlastní manžel s tím má problém. U mladšího syna už také začínám vnímat, že jsme v hraničním věku, kdy je jeho kojení ještě jakž takž akceptovatelné.

Podle mě je důležité, aby si každá maminka sama za sebe odpověděla na otázku, proč jí vadí kojit starší dítě a podle toho se zařídila. Dítě kouše – stačí říct, ve věku nad 2 roky se s dětmi dá domluvit. Kojí se moc – i to se dá se staršími dětmi regulovat (pokud třeba omezíme kojení přes den nebo přes noc, dítě se může pár dní dožadovat, ale pokud my na rozhodnutí trváme, dítě se s tím velice rychle srovná a není problém).

Co s tím?
V případech problémů s kojením vždy jako laktační poradkyně doporučuji jít kompromisní cestou, nejsem zastánce extrémů. Okamžité ukončení kojení málokdy bývá dobrým řešením pro dítě i pro matku. Dítě, které není na kojení plně závislé (tzn. dítě nad 6 měsíců), už je často schopné zvládnout jistá omezení,
Pokud maminka je plně rozhodnutá je učinit. Dítě nad 2 roky se o tom s vámi dokáže již často i bavit. Takže za mě jako matku i jako laktační poradkyni asi takto – kojení je skvělé pro matku i dítě, pokud je opravdu skvělé pro matku i dítě…

Pokud vás ohledně kojení cokoliv trápí, zkuste najít kompromis, který vám bude vyhovovat… ať už je to omezení kojení přes den nebo v noci nebo odstav. Důležité je brát v potaz zájem dítěte i matky. Kojení v tandemu a kojení do samoodstavu nemusí být ideální možnost pro každého… buďte laskavé k sobě samé stejně tak, jako jste laskavé ke svým dětem ❤️ Pokud vás trápí jakékoliv pochybnosti nebo problémy spojené s kojením, můžeme se potkat na osobní konzultaci a společně vše probrat a najít řešení, které je pro vás a vaše dítě nejvhodnější. Poskytuji konzultace i přes skype či po telefonu. Nebo přijďte na společné sdílení mateřských a kojících příběhů, které pravidelně pořádáme v Praze v Karlíně.


Bližší informace na:
Kurz spokojené kojení pro maminku i miminko
Můj web

Krásný den
Olina Králová Ježková