Menu Zavřeno

ZÁKON AKCE A REAKCE II – téma: respekt k druhým, i k dětem.

Ve svém životě se řídím jen 2 přesvědčeními:
1) chovám se k klidem tak jak bych chtěla, aby se oni chovali ke mě
2) každý můj čin, myšlenka nebo slovo mají dříve nebo později nějaký svůj následek – tak ať jich je co nejvíce pozitivních 🙂

Přiznám se však, že občas se mi úplně nedaří tyto přesvědčení naplnit k mé spokojenosti. Naštěstí však mám doma malého velkého učitele, který mi to krásně odzrcadlí a já mám možnost to příště udělat jinak. A tentokrát mi dal velmi cennou lekci. Že je přeci úplně jedno zda jsme malí nebo velcí, dítě nebo dospělý..vzájemný respekt a přístup by měl být ke každému stejný.

Našemu Kubíčkovi je 4 roky a půl. A já myslela, že s ním jednám relativně jako s parťákem. Dávám mu možnost si rozhodovat o věcech typu – co chce na sebe, co chce k jídlu, děláme spolu většinu domácích prací, vaříme spolu..samozřejmě vše s ohledem na jeho možnosti a věk. Nedávná událost mě však donutila to přehodnotit.

Co se stalo?
Nic zvláštního – chtěla jsem mu utřít nos. Dříve běžná věc, která probíhala v klidu. Jenže tentokrát to bylo jinak. Kubík mou ruku odstrčil. První má reakce – asi nechtěl.. Tak jsem to zkusila znovu a opakovalo se to stejné, akorát tentokrát Kubík trochu podrážděně zavrněl. Říkám mu: „Kubíku, copak se děje? Jen ti chci utřít nos, protože vidím, že ti teče nudlička“. A pak přišel ten „blesk z čistého nebe“. Kubíček se na mě podíval, vzal mi z ruky kapesník a vysmrkal se sám :-))

A to mě vedlo k zamyšlení jak moc opravdu jednám s Kubíkem jako s parťákem a co mi dává právo si s ním „dělat“ co chci aniž bych to s ním probrala. Jasně – dávám, co jsem dostala doma. Takhle to přeci u nás doma chodilo a jako děti jsme to přežili a vůbec se to neřešilo. Jenže já se snažím věci dělat jinak než moji rodiče.
Tak jsem si to zkusila představit – jak by mi bylo, kdyby tohle dělal někdo mě..?
No schválně, představte si situaci – sedíte si s kamarádkou v kavárně a najednou přijde Váš partner/ další kamarádka, vytáhnou kapesník a bez varování Vám začnou luxovat nos nebo utírat pusu/ruce. Horší varianta, kterou ještě relativně často vidím u jiných maminek, nejdříve Vám na ten kapesníček plivnou, aby to nedřelo… Tak co? Jak by se Vám to líbilo? 
Mě popravdě ne…

Co s tím?
Recept je jednoduchý. Než s Kubíkem cokoli udělám – přenesu, otřu, převleču – tak mu to v rychlosti sdělím/poradím se s ním/ domluvím se s ním. Záleží na situaci, na akutnosti a dalších okolnostech.
Když byl Kubík miminko – a některé věci neuměl (převléci se, nazout si boty) – tak jsem mu aspoň oznámila, že teď ho budu oblékat a obouvat, protože potřebujeme jít nakoupit. Atd…

Proč změnit přístup? Napadají mě 2 důvody. 
První je, že teď máme s Kubíkem zase o něco víc hezčí a pohodovější vztah. Mám pocit, že vnímá rozdíl a díky tomu mi hodně vychází vstříc.
Druhý je ten, že už mu takto od mládí ukazuji vzorec, že záležitosti týkajících se druhých lidí je dobré s nimi nejdříve probrat a ne jednat za ně – i když s dobrým úmyslem.

Možná znáte hesla typu: „pro dobrotu na žebrotu“ nebo “ já to myslel/a dobře a takhle si mi to vrací“ a možná máte pocit, že se Vám dobrý skutek někdy vymstil… Jenže je to jen o tom, že jste konali za někoho druhého bez jeho vědomí. Chyběla tam tolik důležitá komunikace.. Navíc když necháme druhé více jednat – mohou ukázat své schopnosti a dovednosti. I když je to třeba v těžké chvíli a vy víte, že situaci můžete s nadhledem zvládnout během chvilky. Jenže tím si druhá strana může připadat neschopná, méněcenná nebo že mu prostě nevěříte, že to zvládne. 
Takže věřte svým dětem, že dokáží sami zvládnout co je před nimi a jen s láskou a trpělivostí nabídněte pomoc: „když budeš potřebovat – moc rád/a ti pomohu“. Tak můžeme pomáhat rozvíjet jejich zdravé sebevědomí a respekt k druhým.

Pokud se chcete dozvědět více – můžete se přihlásit na moje semináře, kde se tématu komunikace s dětmi věnujeme více:
25.10.2020 Webinář: Jak ustát a zvládnout náročné situace s dětmi
6.11.2020 Webinář: Jak ustát a zvládnout náročné situace s dětmi
7.11.2020 Webinář: Jak najít společnou řeč s dětmi (e-book zdarma)

Krásné a láskyplné dny s Vašimi dětmi přeje Jana