Menu Zavřeno

Proč ve výchově vynechat „škatulkování“ (příběh z terapeutické praxe)

Ráda bych dnes s vámi sdílela příběh z mé terapeutické praxe, kterým bych chtěla podpořit to, abychom my, rodiče, přestali dávat své děti, už od miminek, do určitých škatulek.

Přišli za mnou rodiče 12-ti letého kluka, že prý je nezvladatelný, dělá problémy, neposlouchá. Má prý všechno, ale ničeho si neváží. Dalších pár setkání už bylo bez rodičů. Nebylo snadné se k chlapečkovi dostat – měl dost silné obranné mechanismy – nevím, je mi to jedno, no a co, mlčení..


Po čase se mi však podařilo navázat důvěru a chlapeček se mi začal otevírat.
Začal vyprávět: „Víte táta hodně pracuje. No a máma – ta je dost často s námi doma sama. Dost často nestíhá, je unavená a často už na nás křičí. Většinou, když přijde domů z práce – tak mám výslech kde jsem byl, s kým a jaké mám známky. Pak dostanu povely, co mám doma udělat…

Když jsem udělal něco dobře – tak to byla samozřejmost. Ale když jsem měl špatnou známku, něco jsem zapomněl udělat nebo jsem řekl, že to teď nechci dělat – tak jsem jen slyšel, že jsem nevděčnej, že jsem rozmazlený puberťák, že jsem nešika, že nic nedělám pořádně, že jsem to udělal špatně, že mámě s ničím nepomůžu..měl jsem pocit, že ať udělám co udělám, nikdy to není dost nebo dobře.
A tak jsem to prostě vzdal a jsem takový jakého mě chtějí mít..“

Začala jsem tedy pracovat i s rodiči a snažili jsme se o společnou změnu komunikace v domácnosti. Proč?
– protože naše děti mají tendenci chovat se tak, jak my o nich smýšlíme a jak se k nim chováme (a platí to nejen u dětí)
– protože děti si zaslouží respekt a slušné jednání
– protože děti mají mít možnost vyjádřit svůj názor nebo nesouhlas

Pokud děti od malinka od svého okolí slýchávají, že jsou: mamámci, stydlínci, ufňukánci, bábovky, strašpitlové, malí satani, nešikové, kňourové, malí tyrani, neposlušní /zlobiví kluci, zlobivé holčičky, které nikdo nemá rád..tak věřte tomu, že ty děti si to vezmou za své a časem takové opravdu budou.
Pokud chcete svému dítěti říci, že se Vám něco nelíbí – mluvte k jeho jednání, nehaňte jeho osobnost. Z 90% procent se dítě nesnaží Vás naštvat, ale volá o pozornost nebo pomoc.

Krásné dny s vašimi dětmi
Jana
www.maskovajana.cz