Menu Zavřeno

10 tipů pro zlepšení komunikace, nejen s dětmi

Na terapiích s klienty nebo v rámci kurzů pro rodiče jsem zjistila, že spousta konfliktů nebo nedorozumění vzniká v komunikaci – ne ve špatných záměrech. Proto dnes přináším pár tipů, jak naši komunikaci zlepšit, a to nejen směrem k dětem. Najednou třeba zjistíte, že už se třeba nemusíte 20x opakovat 🙂

Tady jsou mé tipy:

1. Měj jistotu, že tě druhá strana vnímá (oční kontakt)

Děti a lidé, kteří dělají to, co je baví, často bývají ponořeni do toho, co dělají. Proto nás nemusí slyšet!Mnoho nedorozumění vzniká z toho, že se neslyšíme, i když druhá strana předpokládá něco jiného. Jediným potvrzením je aktivní oční kontakt – tak si můžeme být jisti, že je druhá strana na příjmu. Pokud pohled druhé strany ustrne (koukání do nikam) – nemá cenu nic řešit, druhá strana nevnímá.

2. Při komunikaci měj ideálně rovnocenné postavení (sed / sed, stání / stání)

Pokud chceme řešit podstatnější věci, měli bychom zvolit stejné postavení jako druhá strana. Pokud jeden sedí a druhý stojí – sedící se automaticky dostává do znevýhodněné a podřízené pozice, aniž by to tušil, a to může velmi ovlivnit celý výsledek komunikace.

3. Ptej se, zda je teď možné něco řešit (pokud to nehoří)

Jak děti, tak i dospěláci někdy potřebují svůj prostor si něco dodělat. Pokud jim do této činnosti vtrhnete s dotazy nebo potřebou něco řešit – asi to nedopadne dobře. Druhá strana bude buď myšlenkami stále u té své věci nebo může být naštvána z vyrušení a tipla bych si, že nebude mít zájem vám pak vyjít vstříc. Takže pokud situace nehoří – ptejte se, kdy/ za jak dlouho spolu můžete něco řešit.

4. Ideálně dodržuj poměr 1:1

Stejně jako při postavení bychom měli dodržovat určitou férovost a ideálně věci řešit jeden na jednoho (jinak tato přesilovka může působit opět manipulativně a druhou stranu spíše rychle uzavřít). S tímto se setkávám často u rodičů, kteří chtějí podpořit svého partnera (v dobré víře, chtějí pomoci). Tato pomoc je ale spíše kontraproduktivní. Svému partnerovi tak podvědomě dáváte signál, že nemá vaši důvěru, že situaci zvládne. Dítě dostává signál, že se jde hrát nátlaková hra – „je nás na mě víc“.V tu chvíli se zavírá a není ochotné se dohodnout.

5. Při komunikaci mluv o sobě – já potřebuji, já cítím

Pokud chceme něco řešit – přestaňme mluvit o druhých a okolí, ale začněme u sebe. „Když tohle děláš – děje se se mnou tohle. Moc by mi pomohlo, kdybys mohl/a…. Co ty na to? Jaký je tvůj názor?

6. Buď konkrétní ve sdělení, i v potřebách

Vsaďte se, že když řeknete „ukliď prosím kuchyň“ sto lidem – 100 lidí si pod tím představí něco jiného. Takže pokud chcete, aby kuchyň byla uklizena podle tvých představ – je potřeba říci, co konkrétně od této činnosti očekáváte – co má být výsledkem (vynesený koš, vyklizená myčka, umyté nádobí, utřený stůl..) a definujte ideálně i čas, kdy to má být hotovo. Ta konkrétnost stačí běžně 2x – pak už by mělo stačit říct „ukliď prosím kuchyň“. U menších dětí to může vyžadovat více opakování.

7. Je v pořádku si požádat o zopakování a potvrzení si porozumění

Abyste si byli jisti, že vás druhá strana vnímala a dobře pochopila tvá slova – je úplně v pořádku nechat druhou stranu vše zopakovat svými vlastními slovy.

8. Ptejte se i na názor druhé strany

Při každé komunikaci, při níž má dojít k nějaké dohodě je potřeba se ptát i na názor druhé strany. Je pro tebe v pohodě uklidit kuchyň dneska do 17.00? Nebo jak to dneska máš? Jak ty to máš?

9. Dohody mají být oboustranné

„Uklidíš dneska do 16.00 nebo do 17.00?“ To není dohoda… Klienti se na mě často obracejí s tím, že dohody, které uzavírají s druhými jim často nefungují.. Proč? Zřejmě proto, že jedna se stran do té dohody byla dotlačena nebo v ní nevidí smysl. Každá dohoda musí mít pro obě strany smysl!!!

10. Je v pořádku změnit názor

Klienti se často trápí tím, že na něco kývli, něco nepovolili..a teď jim z toho není dobře. Má rada je – je úplně v pořádku změnit názor. Mohli jste se dozvědět nové informace, mohli jste zjistit, že ta vaše obava je jen převzatý vzorec z dětství a že to není reálná hrozba.. Tak běžte za druhou stranou a řekněte, že jste změnili názor a že to může být jinak..a opět hledejte dohodu, ve které vám bude dobře.

Krásný den 🙂

Jana